Makey Makey
Makey Makey представлява платка, която превръща заобикалящите ни предмети в клавиши от клавиатурата или в компютърна мишка. Използвам Makey Makey в часовете си, за да развия у учениците конструктивни и изчислителни умения, умения, свързани с програмирането, физиката, химията и най-вече – интерес към информационните технологии. С Makey Makey създаваме различни музикални инструменти от плодове, нощни лампи от домашен пластилин, превръщаме училищните стъпала в пиано и … много други „неща“, които ще видите по-долу в тази публикация. В комплекта на Makey Makey, освен платката, има два вида кабели, които са необходими за изграждането на електрически вериги. Благодарение на затворените електрически вериги и кабел, свързващ платката с USB порт, компютърът отчита сигнал, аналогичен на този, който подава клавиатурата, когато бъде натиснат някой клавиш. По този начин всеки един електропроводим предмет (плод, зеленчук – полезна храна) може да бъде изплзван като контрола, а тези предмети, които са неелектропроводими (чипс, снакс – вредни харни), не могат да затворят електричеката верига и да задействат процес. Педагогическите цели, които съм си поставил с използването на Makey Makey в предложените и реализирани по-долу проекти, са:
- Развитие на умения, свързани с компютърно моделиране:
- усвояване на знания и умения за работа с информация и дигитални устройства.
- създаване на анимирани проекти с използване на алгоритми с условия и синхронизиране на действия на героите чрез визуална среда за блоково програмиране
- математически умения, логическо мислене и творчество.
- Осъществяване на междупредметни връзки (Човекът и природата, Физическо възпитание и спорт,, Изобразително изкуство, Музика).
За ученците ми работата с Makey Makey е просто забавление. И .. да! Образованието не е само и основно забавление, но с компютърното моделиране ученето може да е забавно!
Ресурси:
- BlueStacks – емулатор на Android за Windows
- PigRush – Google Play или играта, която направихме с моите ученици в Unity
- Makey Makey
- Трамплин
Автори:
Десислава Миленкова и Ангел Ст. Ангелов – Ачо