Свободни образователни ресурси по физика
Софтуерът и интернет-базираните ресурси не са панацея за образованието. Обучението по физика не прави изключение. Липсват лабораториите по химия, физика, биология … Дигиталните технологии не могат да ги заместят, но могат да спомогнат за придобиването на нови знания, да подобрят визуализацията, да направят анализ и оценка в реално време на проведените експерименти. От друга страна, e-learning е подходящият за немалко участници в образователния процес – може да споделяте ресурси, да повтаряте многократно даден експеримент, да го променяте многократно и т.н.
С тази публикация не целя да покажа най-добрите софтуерни приложения по физика – нямам опит с тяхното прилагане в часовете. Описаните програми са използвани от мен в часовете по информации технологии или подготовката на ученически проекти за участие в състезания по ИТ. Въпреки всичко, считам, че те са удачен инструмент за използване именно в часовете по физика.
Algodoo е лесен за използване инструмент, предназначен за двумерна симулация на действия с реални обекти от заобикалящия ни свят. Algodoo използва позната от AgX Dynamics технология за симулация, която трябва да подчертаем, е доста реалистична.
Софтуерът е безплатен за Windows и Mac. Може да бъде изтеглен от официалния сайт на Algodoo или свален от Apple Appstore for iPad. Проектите, реализирани с Algodoo, могат да бъдат представени с помощта на интерактивна дъска и да се използват както като инструмент за придобиване на нови знания, проучване, за експериментиране (виртуална лаборатория за симулации). Всеки обект, създаден или вмъкнат в Algodoo, може да има характеристики ил да си взаимодейства с физически обекти по начина, указан му от потребителя, само с няколко клика. Обектите и техните харакеристики, заложени от производителя, са събрани в голяма библиотека, като част нея включва твърди тела, течности, вериги, зъбни колела, пружини, панти, гравитация, триене и др.
Crayon Physics Deluxe
Интелигентен и нестандартен софтуер, в който докато учениците рисуват, учат физика. Нарисуваните фигури се превръщат в обекти, спазващи физичните закони: падат, търкалят се, изместват се един друг, летят по траектория…
Богатият набор от нива запазва интереса у учениците, а редакторът за нови такива може да отключи тяхната креативност. Играта използва Erin Cattos Box2D physics engine и е победител в 2008 Independent Games Festival. Архивен файл със стара версия, която не изисква лицензен ключ може да изтеглите от ТУК
Лабораторията на PASCO Scientific отдавна разработва софтуер, предназначен за образованието по физика. SPARKvue съчетава богата колекция от учебно съдържание с възможност за лабораторни опити – събиране на данни, визуализация, анализ и оценка в реално време на проведените експерименти. Софтуерът може да отчете свързаните към компютъра сензори за отчитане и събиране на данни или просто да използва вградените камера и микрофон, за да се измерят децибели и луксове …
PASCO Scientific SPARKvue е наличен както за Windows® и Mac® базирани системи,така и за Android.
Предложение на Иван Бачев. On-line ресурси със симулации (предимно по физика). Към голяма част от симулациите има приложени учебни планове. Предимството на PhET Interactive Simulation ресурсите, е че са разработени с HTML5. Това ги прави приложени за почти всички операционни системи и браузъри.
Още … свободни образователни ресурси по физика:
- Национален образователен портал
- Tracker
- LivePhysics
- Havok Physics
- Arbor Scientific
- Physics Collisions Simulator
- CASPOC
- CyclePad
- Euler
- Dynamic Analyzer
- Instructional Software by RW Tarara
- Octave
- Raytrace
Автор:
Ангел Ст. Ангелов – Ачо
Tag:Ангел Ангелов